„Tropy Europy II” – Przygodowa gra miejska z RPO WM w tle

SZYFRY NA TLE WIEŻY I KONKURS STRZELECKI NA ZAMKU czyli relacja z fabularnej gry miejskiej „Tropy Europy II – na tropie przygody!”.

Nieco deszczowa pogoda w Ciechanowie w sobotę 30 listopada br. nie zniechęciła żadnej z kilkunastu drużyn, które wzięły udział w drugiej serii gier miejskich pod hasłem TROPY EUROPY II – NA TROPIE PRZYGODY! Celem gry organizowanej przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych była promocja ciechanowskich instytucji, które korzystały z funduszy unijnych w ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Zwycięzcą gry i zdobywcą biletu na lot balonem nad Mazowszem została drużyna graczy z Ciechanowa o nazwie Ciechanociemni.

W trakcie 4 godzin gry blisko 50 uczestników zmagało się z ciekawymi wyzwaniami w nietypowych, jak na gry miejskie lokalizacjach. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na graczy czekały dwa zadania. Najpierw nadawanie wylosowanego słówka przez jedną osobę w drużynie alfabetem Morse'a za pomocą chorągiewek podczas gdy reszta zespołu miała za zadanie prawidłowo odczytać nadawany sygnał. Potem mała wprawka do strażackiego fachu czyli celowanie strumieniem wody z pompki obsługiwanej przez drużynę do ustawionych w pewnej odległości butelek. Na terenie Centrum Rehabilitacji na przyszłych asów wywiadu czekało wyzwanie godne ratowników medycznych czyli symulacja działania w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami wypadku. Po krótkim przeszkoleniu prowadzonym przez specjalistki z Wydziału Promocji Zdrowia Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie zawodnicy mieli za zadanie prawidłowo odtworzyć sekwencję prawidłowych zachowań, łącznie z resuscytacją krążeniowo-oddechową, którą ćwiczono na szkoleniowym fantomie. W okolicy ciechanowskiego ratusza czekał łącznik, któremu należało przynieść odpowiedzi na pytania dotyczące neogotyckiego gmachu odczytane wcześniej za pomocą aplikacji do odkrywania fotokodów. Pytania dotyczyły szczegółów architektonicznych zrewitalizowanego budynku. W salce ćwiczeń w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” szpiegów testowano pod kątem umiejętności szybkiego odpowiadania na pytania przy równoczesnym wykonywaniu ćwiczenia na urządzeniu do wiosłowania. Nie przerywając wiosłowania zawodnicy odpowiadali na pytania dotyczące Ciechanowa. Na tym szpiegowskie szkolenie się nie kończyło. Wisienką na torcie był turniej strzelecki na dziedzińcu ciechanowskiego Zamku, który odbywał się pod fachowym nadzorem bractwa rycerskiego Rycerze z Ciechanowa.

Wyzwania czekały w obiektach w Ciechanowie, które rozwijają i rozwijały się dzięki funduszom unijnym w ramach RPO Województwa Mazowieckiego. Są to: Dom Pomocy Społecznej "Kombatant", Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Zamek Książąt Mazowieckich i Urząd Miasta Ciechanów.

Jak w każdej z gier TROPY EUROPY II była też misja specjalna - odnalezienie ukrytego kuferka na podstawie wskazówki otrzymanej po wykonaniu wszystkich zadań. Kuferek ukryty był na urokliwym Farskim Wzgórzu, przy dzwonnicy. Jako pierwsza kuferek znalazła drużyna z Ciechanowa o nazwie ANIOŁKI KOWALSKIEGO. Nagrodą było zaproszenie do restauracji o wartości 300 złotych.

O zwycięstwo w grze dwie drużyny walczyły w emocjonującej dogrywce. W jej wyniku pierwsze miejsce zajęły trzy panie z Ciechanowa, które w trakcie gry występowały pod kryptonimem CIECHANOCIEMNI. Ciechanowska drużyna otrzymała bilet na lot balonem nad Mazowszem dla 4 osób do zrealizowania w wybranym terminie. Drugie miejsce zajęła drużyna z Warszawy, która ukryła się pod kryptonimem MROCZNE TRIO. Nagrodą za II miejsce był voucher o wartości 1000 złotych do wykorzystania na zakup sprzętu sportowo-turystycznego.

Organizatorem gier jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Partnerami gry byli: Urząd Miasta Ciechanów, Muzeum Szlachty Mazowieckiej – Zamek Książąt Mazowieckich, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Ciechanowie i Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”. Patronem medialnym gry w Ciechanowie był Tygodnik Ciechanowski. Producentem gier jest Silesia Events.

ogloszenia/tropy-europy
zmiana kontrastu